Tuesday, July 23, 2013

Српско војничко гробље на Зејтинлику у Солуну

Српско војничко гробље на Зејтинлику се налази у Солуну и у његовом склопу су смештени гробови српских, француских, италијанских, енглеских и руских војника погинулих у борбама и пробоју Солунског фронта у Првом светском рату. Крајем јуна 2012-те године са братом сам посетио гроб нашег прадеде Милана Димитријевића и његових сабораца. Дочекао нас је чувар гробља Ђорђе Михаиловић, унук Саве Михаиловића који је био један од организатора групе која је есхумирала тела српских хероја и сахранила их на данашњем гробљу где је претходно био маслињак - зејтинлик.

Ђорђе Михаиловић испред улаза у маузолеј и костурницу.

Гроб нашег прадеде каплара Милана Димитријевића.


Маузолеј на Зејтинлику окружен чемпресима са Хиландара.

Књига са списком сахрањених војника.

Улаз у Српско војничко гробље на Зејтинлику.

Sunday, July 21, 2013

Даг олупина из 1915-те, Бар, Црна Гора

Близу луке Бар се на 18 метара дубине налази највећи део олупине француског војног брода Даг из 1915-те године. Ово су слике из јула 2013-те када сам посетио олупину са ронилачким клубом Scuba Quest из Бара (њихов брод DownUnder је укотвљен у луци Бар). 








Краљичина плажа код Сутомора, Црна Гора

Краљичина плажа поред близу Чања и Сутомора је одлично место за роњење. Стене су јако чудне, и има много детаља који уопште не изгледају као да их је само природа створила. Такође се налази јако лепа пећина у коју може да се уђе кроз два пролаза, један на око 5 метара дубине, и један на око 2 метра дубине. Видео снимак приказује излазак и кроз доњи и горњи пролаз пећине.










Планина Тара бициклом - Заовинско језеро, Предов Крст, Перућац и Митровац

Након зарона на Заовинском језеру са ронилачким клубом H2O из Београда, отишли смо на дводневну вожњу брдским бициклима. Мапа наше бициклистичке трасе је доступна овде: гармин мапа. Преспавали смо у Планинарској ловачкој кући на Предовом Крсту. Смештај, а поготово храна су били одлични. Увече смо се провозали до видиковца Биљеска стена са погледом на Дрину и Перућац. На видиковцу смо сликали смо и пар Панчићевих оморика.
Заовинско језеро, Тара, Србија


Предов Крст, Тара, Србија

Поглед на Дрину и Перућац, видиковац Биљеска стена, Тара, Србија

Панчићева оморика, Тара, Србија

Дрина, Србија

Пут Бајина Башта - Митровац, Тара, Србија

Тара, Србија


Видео снимак спуста од Предовог Крста до Дрине


Thursday, May 02, 2013

Роњење у Јукатан пећинама - Cenote Chac Mool - Чак Мол пећина



Полуострво Јукатан, отаџбина Мајанске културе, је кречњачка плоча пуна пећина и јама створених ерозијом воде. Пошто је плоча на само 15-так метара надморске висине, а избушена као Швајцарски сир, свежа (слатка) вода лежи на сланој води која продире из мора. Зарон почиње у слаткој води, и на дубини од око 10м се пролази кроз халоклајн и улази у морску (слану) воду. У зони халоклајна се слатка и слана вода мешају и видљивост је мала јер око не може да фокусира објекте. Након тих пар вертикалних метара видљивост постаје јако добра, понекад достиже и до 50 или 100м ако нико није скоро ронио у том делу пећине. Локални рониоци и водичи су неопходни јер је јако битно не промашити пут и залутати у неки споредни тунел који може да буде дугачак и неколико десетина километара. На жалост, пре неколико година у овој пећини је настрадало троје ронилаца након што су се изгубили и остали без ваздуха.

Мапа Чак Мол пећине. 
Инструктор пећинског роњења.
Подводни пећински накит.


Излаз из пећине.

Роњење кроз Halocline (прелаз из слатке у слану воду на неких 10м дубине).
/me


Пирамиде Маја: Чеченица

Мајанска пирамида у Чеченици.
Официјални мексички водич.

Илустрација која некима служи као доказ да су пирамиде везане за ванземаљце.
Орао-ратник који једе срце.

Стадијум за мајански фудбал.

Опсерваторија.
Нај-официјалнији мексички водич.